Gå til Indhold

43 boliger på vej midt i Skørping

retur
Det er Rebild Kommunes borgmester Jesper Greth, der svinger spaden, når Himmerland Boligforening torsdag 6. februar 2025 holder første spadestik på den nye afdeling Rytters Plads i det centrale Skørping.

"I mange år har vores nybygningsaktiviteter været koncentreret om Aalborg, men i takt med den stigende efterspørgsel efter gode lejeboliger andre steder i Nordjylland, har vi rettet blikket mod nye muligheder. Vi har allerede fire velfungerende afdelinger i Skørping og har inden for det seneste par år også bygget nyt i Mariager, hvor vi foreløbig har to afdelinger. Og nu gælder det altså Rytters Plads midt i Skørping, som kommer til at bestå af 33 etageboliger på to eller tre værelse og 10 fireværelses rækkehuse", fortæller direktør Ole Nielsen, Himmerland Boligforening.

Med enterpriseaftale med murer- og entreprenørvirksomheden M. Thomsen Støtt A/S er der fuld gang i byggeriet, der forventes at kunne modtage de første beboere i midten af 2027.
"Vi bygger meget gerne flere lejeboliger i Rebild Kommune, for der er stor efterspørgsel efter den gode kombination af natur, handels- og foreningsliv, som området kan byde på", siger Ole Nielsen.

Han er sikker på, at den nye afdeling vil bidrage positivt til udbuddet af attraktive lejeboliger midt i Skørping med ganske kort afstand til blandt andet biografen, kulturstationen, ungdomshuset og stationen - og så passer den med boligstørrelser mellem 66 og 106 kvadratmeter og en husleje fra 5.850 kr. til såvel enlige som familier.
 
Navigation

Kontakt os

Tlf: 96 31 52 00

info@abhim.dk

Åbningstider

Mandag - onsdag kl. 10:00 - 14:00

Torsdag kl. 10:00 - 17:00
Fredag kl. 10:00 - 13:00


Telefontider


Mandag - onsdag kl. 9:00 - 15:00

Torsdag kl. 9:00 - 17:00
Fredag kl. 9:00 - 13:00


Se alle vores afdelinger

Vores kontoradresse

Himmerland Boligforening
Rendsburggade 22
9000 Aalborg

Tlf: 96 31 52 00

Cvr: 35 77 30 10

EAN: 5790001970789
© abhim.dk
 
 
Nej
OK

Søg dokumenter
Tryk her for at søge
Se boliger